Την Τρίτη το πρωί στις 2 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα με τίτλο: «Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων»στο πλαίσιο της πρόληψης των επιπτώσεων των σεισμών στα σχολεία.

Οι Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας (διά των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων) υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ημαθίας και σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 148037/14-11-2008 εγκύκλιο της ΣΕΠΕΔ/Υ.Π.Δ.Β.ΜΘ. που αφορά σε «Μέτρα για την Αντιμετώπιση Σεισμών ? Πυρκαγιών ? Πλημμυρών», διοργάνωσε σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αντισεισμικής Προστασίας (ΟΑΣΠ) την επιμορφωτική ημερίδα.

Στην ημερίδα , ήταν παρόντες , ο Διευθυντής του Εσπερινού Γυμνασίου Αναστάσιος Τυφλίδης , με τον αναπληρωτή Διευθυντή Αναστάσιο Καργατζή. Οι πληροφορίες και η γνώση που αποκόμισαν ήταν αρκετά πλούσιες και μπορούν να προσφέρουν μία ασπίδα προστασίας της μονάδας σε πιθανό σεισμό.