Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 γιορτάστηκε σε όλα τα σχολεία της χώρας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Από εδώ και στο εξής, κάθε πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη και  για τα επόμενα σχολικά έτη θα γιορτάζεται η ημέρα αυτή.

Έτσι τη Δευτέρα στο σχολείο μας έγιναν εκδηλώσεις στα πλαίσια της ημέρας αυτής. Ο Διευθυντής, με τη σύμφωνη γνώμη του συλλόγου καθηγητών, προγραμμάτισαν για τη μέρα αυτή, προβολή ταινιών και άλλων δράσεων, με  θέμα  Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όπως όριζε για εφέτος η υπουργική απόφαση του ΥΠΑΙΘ.

Με ενδιαφέρον οι μαθητές άκουσαν το μήνυμα του υπουργείου, για την καθιέρωση της μέρας αυτής και παρακολούθησαν την προβολή βίντεο, σχετικών με το θέμα αυτό.  Στη συνέχεια συμμετείχαν σε βιωματική άσκηση με αντικείμενο τα Ολυμπιακά Αθλήματα, καθ΄ ότι ο βροχερός καιρός δεν επέτρεψε τη διεξαγωγή αθλοπαιδιών στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

1798.jpg1800.jpg1803.jpg10726250_359884224185303_258598462_n.jpg