Στις 15 Δεκεμβρίου 2014 ,στις 7 μ.μ. , πραγματοποιήθηκε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας η τηλεδιάσκεψη (livestreaming) για όλους τους μαθητές και διδάσκοντες με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο». Η διοργάνωση της δραστηριότητας αυτής πραγματοποιήθηκε μέσω του ΥΠΑΙΘ , του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη / Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου. Από την προηγούμενη ημέρα έγινε επιτυχής δοκιμή του συστήματος. Την επομένη κάποια μη αναμενόμενα προβλήματα του ΠΣΔ δυσκόλεψαν την τηλεδιάσκεψη στην αρχή αλλά κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας ξεπεράστηκαν. Όλη η εκδήλωση εντάσσεται στα πλαίσια του 'Κοινωνικού σχολείου' και θα υπάρξει και συνέχεια κατά τη τρέχουσα σχολική χρονιά.