Με λαμπρότητα γιορτάστηκε η Εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821 στη Βέροια. Αποκορύφωμα των εορταστικών εκδηλώσεων ήταν η παρέλαση στην οδό Μητροπόλεως, την οποία παρακολούθησε πλήθος κόσμου κάτω από ένα λαμπρό ανοιξιάτικο ήλιο.

Στην παρέλαση συμμετείχε με ενιαίο τμήμα το Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας και το Εσπερινό Λύκειο Βέροιας, μετά από αρκετό διάστημα απουσίας από τις παρελάσεις. Εντύπωση έκανε η κεφαλή του τμήματος με τους δύο σημαιοφόρους στα αριστερά και δεξιά και οι οκτώ μαθητές και μαθήτριες που ακολουθούσαν, ντυμένοι με εθνικές ενδυμασίες.

Το τμήμα συνόδευσε ο Διευθυντής του Εσπερινού Γυμνασίου Βέροιας κ. Τυφλίδης Αναστάσιος, ο οποίος είχε και τη φροντίδα των εθνικών ενδυμασιών.

Τα δύο σχολεία χειροκροτήθηκαν θερμά από τους θεατές της παρέλασης, γεγονός που ενθαρρύνει τους μαθητές να συμμετέχουν σε ανάλογες εκδηλώσεις στο μέλλον.

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συμμετείχαν στην παρέλαση και Χρόνια Πολλά!

(Τα αποσπάσματα της παρέλασης είναι από τη ΔΙΟΝ τηλεόραση - Το σχολείο μας στο 2:44 του βίντεο)