Την Παρασκευή 14 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας εκδήλωση ? ενημέρωση για τους μαθητές, με θέμα την ενδοσχολική βία, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας κατά της Βίας στο σχολείο (6η Μαρτίου).

Αφιερώθηκαν δύο διδακτικές ώρες με ομιλητές την Ψυχολόγο του σχολείου Τσηρίδου Ελένη και τον φιλόλογο Θυμιόπουλο Δημήτριο, σύνδεσμο του σχολείου με το Παρατηρητήριο Βίας, που είχε και την επιμέλεια της προβολής οπτικοακουστικού υλικού.

Μεταξύ άλλων οι μαθητές αντάλλαξαν απόψεις και εμπειρίες γύρω από το θέμα της εκδήλωσης, ενώ το ενδιαφέρον που έδειξαν ήταν εμφανές, μιας και τέτοια προβλήματα παρουσιάζονται όλο πιο συχνά στη σημερινή εποχή.

ekdilosi gia sxoliki via 01.jpgekdilosi gia sxoliki via 02.jpg