Τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας εορταστική εκδήλωση με αφορμή την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Αρχικά, πραγματοποιήθηκε μέσα σε συγκινητική ατμόσφαιρα και παρουσία φίλων και συγγενών των μαθητών μας η απονομή αριστείων και βραβείων καθώς και ο ορισμός της σημαιοφόρου και των παραστατών. Ο Διευθυντής του σχολείου μας  κ. Αναστάσιος Τυφλίδης τόνισε τη σημασία της επετείου  , και προσπάθησε να κεντρίσει το ενδιαφέρον των μαθητών διαφωτίζοντάς τους για την ένδοξη αυτή περίοδο της ιστορίας μας.

Ακολούθησε το κύριο μέρος της εκδήλωσης, την επιμέλεια του οποίου είχε η φιλόλογος κ. Μαρία Καβουρίδου , ενώ μαθητές και μαθήτριες ανάγνωσαν επιλεγμένα κείμενα, η θεματική των οποίων κινήθηκε κυρίως σε δύο άξονες: αυτόν της προσφοράς της Ελληνίδας γυναίκας στο έπος του 40 και την προβολή ενός αντιπολεμικού μηνύματος .

Εξαιρετική χαρακτηρίστηκε η προβολή του επιμελώς επιλεγμένου οπτικοακουστικού υλικού, που συγκίνησε τους παρευρισκομένους , οι οποίοι στο τέλος  χειροκρότησαν θερμά , ως επιβράβευση της προσπάθειας όλων.