Την Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας εορταστική εκδήλωση, με αφορμή την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Αρχικά μίλησε στους μαθητές και μαθήτριες ο Διευθυντής του σχολείου κ. Αναστάσιος Τυφλίδης, ο οποίος εξήγησε τη σημασία της επετείου αυτής. Το κύριο μέρος της εκδήλωσης περιελάμβανε ομιλία της φιλολόγου κ. Μαρίας Καβουρίδου, ενώ μαθητές και μαθήτριες του σχολείου διάβασαν κείμενα μέσα από τα οποία αναδείχτηκαν τα σημαντικότερα πρόσωπα της επανάστασης του 1821 και του ένοπλου αγώνα που ακολούθησε. Παράλληλα με τις αφηγήσεις πραγματοποιήθηκε προβολή οτικοακουστικού υλικού, επιλεγμένου κατάλληλα για την εκδήλωση από την κ. Καβουρίδου.

Η βραδιά έκλεισε με το θερμό χειροκρότημα των μαθητών και των εκπαιδευτικών, το οποίο επιβράβευσε την προσπάθεια όλων, όσοι συμμετείχαν στην εορταστική αυτή εκδήλωση.

25_Martiou_01.jpg25_Martiou_02.jpg25_Martiou_03.jpg