Την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014 το Εσπερινό Γυμνάσιο πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο χώρο του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας, με σκοπό να παρατηρήσουν οι μαθητές τον πλούτο των εκθεμάτων στον χώρο. Η έκθεση, που λειτουργεί στο ισόγειο, έχει τον τίτλο «Παναγιά Μου» και εγκαινιάστηκε τον Δεκέμβριο του 2013, με την συνεργασία της 11ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων και της Ιεράς Μητροπόλεως Βέροιας Ναούσης και Καμπανίας.

Την ξενάγηση έκανε η Αρχαιολόγος της 11ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων κ. Μαρία Χειμωνοπούλου, ενώ έντονο αποδείχθηκε το ενδιαφέρον των μαθητών, αφού η Ξεναγός-Αρχαιολόγος δέχθηκε και απάντησε σε πολλές ερωτήσεις τους. Μετά το τέλος της ξενάγησης στην έκθεση, η περιήγηση συνεχίστηκε σε όλους τους χώρους και ορόφους του Μουσείου, που περιλάμβανε αντικείμενα από την παλιά ζωή στην Βέροια.

Τέτοιου τύπου επισκέψεις θα συνεχιστούν και στο μέλλον σε άλλους χώρους πολιτισμού αναδεικνύοντας έτσι την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου στους μαθητές μας.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την επίσκεψη?