Την Τρίτη 8/4/2014 το Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας επισκέφτηκε τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, προκειμένου οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση «Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο» του Αλέκου Σακελλάριου, σε μια διασκευή που ανέβασε η θεατρική ομάδα του 3ου Γυμνασίου Νάουσας.

Η παράσταση δόθηκε στα πλαίσια της εβδομάδας σχολικής δημιουργίας, που διοργάνωσε η Κ.Ε.Π.Α. του Δήμου Βέροιας σε συνεργασία με την ΔΔΕ Ημαθίας (Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων) και την ΕΛΜΕ Ημαθίας και ενθουσίασε τους μαθητές, αφού περιέγραφε χιουμοριστικές καταστάσεις μέσα από τη σχολική ζωή.

Η βραδιά έκλεισε με το θερμό χειροκρότημα των παρευρισκομένων, που αποτέλεσε και την επιβράβευση της προσπάθειας των μαθητών της θεατρικής ομάδας του 3ου Γυμνασίου Νάουσας.