Την γιορτή των γραμμάτων τίμησε το Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας με ομιλία για τους  Τρεις Ιεράρχες. Οι τρεις επιφανείς Άγιοι και Θεολόγοι της χριστιανικής θρησκείας, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Γρηγόριος ο Θεολόγος είναι οι προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών. Αναδείχθηκαν Πατέρες της εκκλησίας και Άγιοι.

Η σοφία και η δράση τους τους έδωσε τον τίτλο των μεγίστων φωστήρων, όπως ψέλνεται και στο τροπάριό τους: «Τους τρεις μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου θεότητος?». Σ΄ αυτούς αφιερώθηκε σχολικός χρόνος από την θεολόγο του σχολείου Παραπούρα Αικατερίνη με ομιλία που απευθύνθηκε στους μαθητές του σχολείου.