Ο Δ/ντης του Εσπερινού Γυμνασίου Βέροιας Αναστάσιος Τυφλίδης μαζί με τον καθηγητή πληροφορικής του σχολείου Αναστάσιο Καργατζή συμμετείχαν ως εισηγητές στο σεμινάριο που διοργανώθηκε από Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Δ/θμιας  Εκπ/σης Ν. Ημαθίας στις 17/62014 στη Βέροια. Το θέμα της συνάντησης ήταν: «Οι Βιωματικές δράσεις στην Α΄ Γυμνασίου-Σχολική & Κοινωνική Ζωή: Καλές διδακτικές πρακτικές, αναστοχασμός, αποτίμηση».

Οι εμπειρίες από το νέο μάθημα που αναφέρθηκαν αλλά και οι υπόλοιπες παρουσιάσεις των συναδέλφων από άλλα σχολεία, εμπλούτισαν τα εφόδια των διδασκόντων του μαθήματος δίνοντας έτσι νέες δυνατότητες στο μάθημα για τη νέα χρονιά.