Την Τρίτη 24 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο Εσπερινό Γυμνάσιο Βέροιας η καθιερωμένη εορταστική εκδήλωση στα πλαίσια της διπλής εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και  της επανάστασης του 1821.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με μία σύντομη ομιλία του διευθυντή του σχολείου κ. Τυφλίδη αναφορικά με την ιδιαίτερα μεγάλη σημασία της εθνικής επετείου. Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν επιλεγμένο οπτικοακουστικό υλικό διαφανειών και video το οποίο επιμελήθηκαν οι καθηγητές του σχολείου Φραντζής Αθανάσιος και Ταραλά Μαρία. Παράλληλα δύο μαθήτριες ανέγνωσαν το χρονικό του αγώνα από την έναρξη της Επανάστασης μέχρι και την λήξη της και τη δημιουργία του νεοελληνικού κράτους.

Οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσοχή την όλη εκδήλωση και τους δόθηκε η δυνατότητα να αντιληφθούν την τεράστια σημασία της θυσίας των ηρώων της Επανάστασης, για να είμαστε σήμερα εμείς ελεύθεροι.