Την Τετάρτη 6 Μαΐου με απόφαση του Σ.Δ. πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου στον ιστορικό-θρησκευτικό χώρο του Βήματος του Αποστόλου Παύλου.

Εκεί  μαθητές και καθηγητές , ενημερώθηκαν σχετικά από την θεολόγο του σχολείου κ. Παραπούρα Αικατερίνη. Τονίστηκε το έργο του Απόστολου Παύλου και η σπουδαιότητα του χώρου για την περιοχή.

Στη συνέχεια όλοι μαζί έκαναν στάση στη ιστορική πλατεία Ωρολογίου (Ρακτιβάν) και ο φιλόλογος κ. Θυμιόπουλος Δημήτρης αναφέρθηκε στην μακραίωνη ιστορία της πόλης της Βέροιας.

Επίσης ο Διευθυντής του σχολείου κ.  Τυφλίδης Αναστάσιος αναφέρθηκε σε σημαντικά γεγονότα που διαδραματίστηκαν στο χώρο της πλατείας όπου ορισμένα από τα κτίρια αλλά και ο πλάτανος αποτελούν στοιχεία σημαντικών ιστορικών αναφορών. Με τη φροντίδα του Συλλόγου Διδασκόντων, οι μαθητές απόλαυσαν τον καφέ και τα αναψυκτικά που τους προσφέρθηκαν.

Η  επίσκεψη τερματίστηκε με την πεζή επάνοδο στο σχολείο μέσω των κεντρικών οδών της πόλης.