Την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε η Β΄φάση της ενδοσχολικής επιμορφωτικής ενημέρωσης, που διοργάνωσε η σχολική μας μονάδα με την συνεργασία του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Β/θμιας Εκπ/σης του Ν. Ημαθίας.

Η συνάντηση αφορούσε βιωματικό εργαστήρι, που απευθύνονταν κυρίως σε μαθητές. Στην φάση αυτή ήταν υπεύθυνη η Δ/ντρια του ΚΕΔΔΥ Ημαθίας ψυχολόγος Αναγνώστου Ειρήνη πραγματοποίησε την συνάντηση με θέμα: «Βιωματικό Εργαστήριο για την ευαισθητοποίηση ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό και την επιθετικότητα των νέων».

Στη συνάντηση παραβρίσκονταν η υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν. κ. Βάχλα Αικατερίνη, η ψυχολόγος του σχολικού συγκροτήματος κ. Τσηρίδου Ελένη, ο σύνδεσμος του σχολείου με το Παρατηρητήριο Σχολικού Εκφοβισμού του Υ.ΠΑΙ.Θ. κ. Θυμιόπουλος Δημήτριος, το Δ.Σ. του 15μελούς και μέρος μαθητών του σχολείου.

Η ενημέρωση είχε ενδιαφέρον, αφού πλέον βιωματικά συμμετείχαν όλοι όσοι παραβρίσκονταν στη συζήτηση. Στο μέλλον είναι προγραμματισμένες και άλλες παρόμοιες ενδοσχολικές ενημερωτικές συναντήσεις, με θέματα που άπτονται με τη σχολική ζωή.